Manualne skrzynie biegów – jak szybko zastąpią je nowe skrzynie biegów na rynku?
- Radio
- lip 05, 2022
- 0
Automatyczna skrzynia biegów to technologia, do której nie wszyscy kierowcy zdążyli się już przyzwyczaić. Producenci coraz częściej rezygnują w swoich samochodach z manualnych przekładni, przez co w przyszłości mogą one całkowicie wyjść z użytku i zostać zastąpione automatami.
Powody zmian w technologii zmiany biegów
Od kiedy pojawiły się automatyczne skrzynie biegów, kierowcy robili, co mogli, aby ich unikać. Kojarzyły się one z wysokimi kosztami napraw i eksploatacji.
Jednak w dobie gdy nowe silniki i skrzynie biegów na rynku dążą do napędów hybrydowych i elektrycznych manualne skrzynie biegów to przeżytek. Poza tym popyt na samochody wyposażone w ten stary system stale maleje. W bardziej luksusowych modelach samochodów automatyczna skrzynia biegów to jedyna opcja. Trzeba także pamiętać, że jednym z motywów tej postępującej zmiany jest rosnące lenistwo kierowców.
Producenci, którzy chcą zrezygnować z manualnych skrzyń biegów
W 2020 zapowiedziano, że zrezygnować z tradycyjnej mechaniki i zacząć wykorzystywać nowe silniki i skrzynie biegów na rynku chcą producenci Mercedesa. Powodem, jaki podali, jest przede wszystkim ekonomia. Jak nieoficjalnie poinformował niemiecki „Auto Motor & Sport” w podobnym kierunku ma zmierzać Volkswagen. Ponoć kolejna generacja Volkswagena Tiguana ma być pozbawiona manualnej skrzyni biegów. To poprzez zniknięcie z oferty wielu modeli bazowych może skutkować wzrostem cen pojazdów.
Zasady działania „automatów”
Podczas użytkowania automatycznej skrzyni biegów ważne jest, aby zrezygnować z niekoniecznego używania trybu N podczas jazdy lub chwilowego zatrzymania. Tryb ten w większym stopniu zużywa skrzynię, przez co jest szybciej eksploatowana z powodu szybszego zużywania tarczek sprzęgłowych. Dodatkowo pomiędzy elementami skrzyni biegów mogą pojawić się szkodliwe luzy. Korzystanie z biegu N, czyli biegu jałowego może być ryzykowne w przypadku jazdy ze wzniesienia lub nawet całkowicie zakazane w takiej sytuacji przez nagrzewanie się skrzyni. W tym przypadku silnik pracujący na wolnych obrotach nie dostarcza odpowiedniego ciśnienia oleju odpowiadającego za smarowanie i chłodzenie.
Zobacz więcej: Automatyczne skrzynie Poznań
W nieco starszych samochodach wykorzystujących nowe silniki i skrzynie biegów obecne na rynku nie zaleca się gaszenia silnika podczas gdy pojazd jest w trybie D, R bądź manualnym. Przez to także w skrzyni biegów spada ciśnienie oleju, co powoduje niedostateczne smarowanie elementów.