Manualne skrzynie biegów – jak szybko zastąpią je nowe skrzynie biegów na rynku?

skrzynia automat Poznań serwis

Automatyczna skrzynia biegów to technologia, do której nie wszyscy kierowcy zdążyli się już przyzwyczaić. Producenci coraz częściej rezygnują w swoich samochodach z manualnych przekładni, przez co w przyszłości mogą one całkowicie wyjść z użytku i zostać zastąpione automatami.

Powody zmian w technologii zmiany biegów

Od kiedy pojawiły się automatyczne skrzynie biegów, kierowcy robili, co mogli, aby ich unikać. Kojarzyły się one z wysokimi kosztami napraw i eksploatacji.

Jednak w dobie gdy nowe silniki i skrzynie biegów na rynku dążą do napędów hybrydowych i elektrycznych manualne skrzynie biegów to przeżytek. Poza tym popyt na samochody wyposażone w ten stary system stale maleje. W bardziej luksusowych modelach samochodów automatyczna skrzynia biegów to jedyna opcja. Trzeba także pamiętać, że jednym z motywów tej postępującej zmiany jest rosnące lenistwo kierowców.

Producenci, którzy chcą zrezygnować z manualnych skrzyń biegów

W 2020 zapowiedziano, że zrezygnować z tradycyjnej mechaniki i zacząć wykorzystywać nowe silniki i skrzynie biegów na rynku chcą producenci Mercedesa. Powodem, jaki podali, jest przede wszystkim ekonomia. Jak nieoficjalnie poinformował niemiecki „Auto Motor & Sport” w podobnym kierunku ma zmierzać Volkswagen. Ponoć kolejna generacja Volkswagena Tiguana ma być pozbawiona manualnej skrzyni biegów. To poprzez zniknięcie z oferty wielu modeli bazowych może skutkować wzrostem cen pojazdów.

Zasady działania „automatów”

Podczas użytkowania automatycznej skrzyni biegów ważne jest, aby zrezygnować z niekoniecznego używania trybu N podczas jazdy lub chwilowego zatrzymania. Tryb ten w większym stopniu zużywa skrzynię, przez co jest szybciej eksploatowana z powodu szybszego zużywania tarczek sprzęgłowych. Dodatkowo pomiędzy elementami skrzyni biegów mogą pojawić się szkodliwe luzy. Korzystanie z biegu N, czyli biegu jałowego może być ryzykowne w przypadku jazdy ze wzniesienia lub nawet całkowicie zakazane w takiej sytuacji przez nagrzewanie się skrzyni. W tym przypadku silnik pracujący na wolnych obrotach nie dostarcza odpowiedniego ciśnienia oleju odpowiadającego za smarowanie i chłodzenie.

Zobacz więcej: Automatyczne skrzynie Poznań

W nieco starszych samochodach wykorzystujących nowe silniki i skrzynie biegów obecne na rynku nie zaleca się gaszenia silnika podczas gdy pojazd jest w trybie D, R bądź manualnym. Przez to także w skrzyni biegów spada ciśnienie oleju, co powoduje niedostateczne smarowanie elementów.